Системи антипаніки – види та призначення
Головна задача будь-якого замка так чи інакше зводиться до одного – надійно зачиняти потрібне приміщення, кімнату чи будівлю. Проте окрім цього, додатково замикаючі пристрої можуть використовуватись й для інших потреб. Одними із основних є спеціальні вимоги до евакуаційних та аварійних виходів. Вони зводяться до того, щоб забезпечити максимально швидку можливість покинути приміщення в разі виникнення надзвичайної ситуації. Саме для цього використовуються системи антипаніки. В даній статті ми розберемо що це таке, призначення, види, сфери використання та типи можливого монтажу таких систем.
Що таке системи антипаніки та як працюють?
Говорячи простими словами, правильно встановлена система антипаніки – це гарантія швидкого та безперешкодного відкривання дверей з внутрішньої сторони в екстреній ситуації. Відбуватись це повинно без використання будь-яких засобів, як то ключі, кодова картка, введення паролів тощо. Тобто зсередини вихід має бути відкритим завжди. Ця особливість чітко прописана в стандарті ДСТУ EN 1125:2014, який вимагає встановлення таких пристроїв для евакуаційних та пожежних виходів. При цьому із зовнішньої сторони двері можуть керуватись як звичайні – за допомогою ключа, або ж зовсім бути глухими без можливості їх відчинити. Все залежить від конкретних умов та потреб того чи іншого приміщення.
В роботі будь-яка система антипаніки є максимально простою. По суті, з внутрішньої сторони двері відчинені. Задля того, щоб в екстреній ситуації відвідувачі в темряві або в задимленому приміщенні змогли якнайшвидше вибратись з приміщення в системі передбачається ручка у вигляді довгої горизонтальної штанги чи кнопки. Це зроблено заради того, щоб у випадку паніки будь-хто міг відчинити двері просто натиснувши рукою або під натиском тіла. Крім того, часто використовуються яскраві кольори (до прикладу червоний, зелений) для того, щоб в умовах недостатньої видимості їх легше було побачити.
Призначення та сфера використання систем антипаніки
Сам принцип функціонування говорить про те де доцільно використовувати пристрої антипаніки. Насамперед це місця великого скупчення людей. В першу чергу це:
- Торговельно-розважальні центри.
- Медичні установи.
- Офіси.
- Промислові будівлі.
- Спортивні клуби.
- Вокзали та аеропорти.
- Школи та інші навчальні закладки.
- Заклади громадського харчування.
- Адміністративні будівлі.
В таких місцях в разі виникнення якоїсь надзвичайної ситуації люди легко зможуть покинути приміщення. Завдяки таким системам вдасться уникнути паніки, тисняви і що найголовніше – буде врятовано багато людських життів.
Також потрібно знати, що закон не забороняє використовувати або цілі системи або замки із функцією антипаніки у житлових багатоквартирних будинках та інших подібних будівлях. Тому за потреби та бажання практикується встановлення елементів таких систем в дверях під’їздів, сходових кліток, тамбурів і т.д.
Типи систем антипаніки
Основна особливість систем антипаніки заключається в тому, що зсередини двері завжди повинні бути відчинені шляхом простого натиснення на штангу, кнопку чи ручку (тип функціонування А). Проте що стосується входу ззовні, то існують різні ситуації та можливості як може бути влаштований доступ в приміщення через двері евакуаційних виходів. В залежності від цього існують різного роду типи функціонування систем антипаніки. Розберемо основні з них:
Тип антипаніки E – змінна функція
-
Зсередини система антипаніки працює стандартно – вихід завжди вільний.
-
Із зовнішньої сторони ставиться фіксована ручка або взагалі без неї. Вхід заблокований.
-
Для того зайти ззовні потрібно скористатись ключем.
-
Після закривання двері автоматично блокуються. Доступу ззовні без ключа немає.
Один із найбільш популярних видів антипаніки. Застосовується в допоміжних приміщеннях, таких як котельні, ліфтові, підземні/багатоповерхові автостоянки, складські та іншого роду комерційні будівлі.
Тип антипаніки D – транзитна функція
-
Зсередини система антипаніки працює стандартно – вихід завжди вільний. Із зовнішньої сторони вхід заблокований.
-
Вхід ззовні розблоковується тільки після першого спрацьовування антипаніки зсередини.
-
В подальшому вхід буде розблокованим з обох сторін, допоки з внутрішньої сторони не закрити двері на ключ.
-
Після блокування замка зсередини доступу ззовні немає.
Такий тип антипаніки стане актуальним для випадків, коли вхід ззовні потрібен постійно для доступу аварійних служб після першого відкривання зсередини.
Тип антипаніки B – функція перемикання
-
Зсередини система антипаніки працює стандартно – вихід завжди вільний.
-
Із зовнішньої сторони встановлюється натискна ручка. Вхід постійно заблокований.
-
За допомогою ключа із внутрішньої сторони можливо зробити вільний доступ ззовні.
-
Вхід ззовні постійно відкритий.
-
Щоб закрити доступ ззовні потрібно зачинити замок ключем зсередини. Вхід із зовнішньої сторони стане заблокованим.
Цей тип антипаніки доцільно використовувати у випадках, коли потрібно надавати можливість зайти всередину за необхідністю. Наприклад, в певні дні чи частини доби. Найчастіше така потреба виникає в адміністративних будівлях, будинках для людей похилого віку, бічних вхідних дверях шкіл чи готелів.
Тип антипаніки C – функція примусового замикання
-
Зсередини система антипаніки працює стандартно – вихід завжди вільний.
-
Із зовнішньої сторони вхід постійно заблокований.
-
Із зовнішньої сторони ручка має функцію холостого ходу і може бути приведена в робочий стан (відчинення замка) за допомогою ключа.
-
Вхід ззовні розблокований ключем.
-
Ключ можливо витягнути із замкової шпарини тільки після переведення зовнішньої ручки в стан холостого ходу. Після цього доступ ззовні блокується. Це так звана функція “примусового замикання”.
Такий варіант антипаніки застосовується у випадках, коли в обов’язковому порядку потрібно забезпечити постійне положення «зачинено ззовні». Аналогічно попередньому типу використовується в адміністративних будівлях, будинках для людей похилого віку, бічних вхідних дверях шкіл чи готелів.
Монтаж систем антипаніки
За типом установки системи антипаніки можна поділити на 2 основні групи: врізні і накладні. Кожна із них має свої переваги та недоліки. Розберемо їх.
Всі елементи накладних систем антипаніки не врізаються безпосередньо в полотно дверей, а накладаються на нього. Зазвичай мають вбудовані 1 або 2 точки замикання, тому не потребують окремого врізного замка. В цьому їхня основна перевага. Для їхнього монтажу не потрібен дорогий спеціальний інструмент та можна доволі просто легко замінити будь-який елемент в конструкції. Підходить для одностулкових або однієї частини двостулкових полотен. Їх варто обирати більше для будівель, які не мають високих вимог щодо безпеки.
Монтаж врізної антипаніки відбувається безпосередньо в дверне полотно. На дверях видно лише ручку (вона обирається окремо), тоді як сам замок розташовується всередині. Завдяки цьому досягається значно більша стійкість до зламу. У Вас буде можливість обрати потрібного класу захисту серцевину, що в ряді ситуацій надзвичайно важливо. Також врізні замки зазвичай мають більше функцій. До прикладу, модель ISEO 212600654 для пасивної стулки має функцію “швидкого шпінгалета” та може керувати тягами. Що стосується питання дизайну, то врізні системи тут теж виграють, адже вони дають змогу створити єдиний стиль, не виділяючись на полотні.
Як обрати систему антипаніки – звертайтесь в “Світ замків”!
При виборі пристроїв антипаніки важливо розуміти кілька основних аспектів. А саме: місце куди система має ставитись, тип полотна, призначення дверей (евакуаційний, запасний чи аварійний вихід), тип потрібної фурнітури та можливості для накладного чи врізного монтажу. В процесі можуть виникнути ще немало нюансів, тому ми радимо звернутися до компанії Svitzamkiv на сайті або за телефонами +38 (050)-436-05-09, +38 (067)-624-11-62 для більш детальної консультації по вибору пристроїв антипаніки.
- Коментарі