Електрозамки. Особливості роботи, монтажу, застосування
Зміст
- ⏩ Електрозамки та їхній принцип роботи.
- ⏩ Види та типи електрозамків:
- ⏩Особливості монтажу електрозамків
- ⏩Основні критерії вибору електрозамка
- ⏩Вибір електрозамка – звертайтесь в інтернет-магазин “Світ замків”!
Яким би не був надійним звичайний механічний замок, та все ж існує велика кількість інших потреб та вимог до входів у те чи інше приміщення. Зокрема досить часто у виробничі, комерційні та навіть житлові зони потрібно мати необхідність надавати доступ певним категоріям громадян чи в конкретні часові проміжки. Спеціально для таких випадків використовуються системи контролю та управління доступом (СКУД). Основним запираючим пристроєм в них являється електрозамок. В даній статті розберемо що це таке, як працює електромеханічний замок, які існують їхні види та критерії вибору в залежності від типу дверей.
Електрозамки та їхній принцип роботи
По своїй суті електрозамок – це виконавчий елемент системи контролю та управління доступом (СКУД), який призначений для того, щоб запобігти потраплянню в приміщення сторонніх осіб. В цілому електрозамок майже нічим не відрізняється від звичайного. Достатньо буде сказати, що електрозамки також бувають врізними та накладними, можуть керуватися натискними чи фіксованими ручками та відкриватись ключем. Більшість таких пристроїв мають популярні розміри звичайних механічних замків – бексети, міжосьові відстані, розміри планок. Основною відмінністю став додатковий спосіб керування.
Для роботи електричної частини до замка повинно бути підведено джерело живлення, що з іншої сторони приєднується до пристрою керування. Такими пристроями можуть бути різні елементи системи контролю доступу, з якими взаємодіє людина, щоб потрапити в приміщення: зчитувач магнітних карт, біометричний датчик, кодонабірна клавіатура, брелок, кнопка чи навіть дистанційне керування смартфоном. Відкривання або закривання замка відбувається після подачі або вимкненні електричного струму. Це створює головну перевагу і причину чому використовуються такі замки – вони дозволяють відчиняти двері дистанційно та без застосування механічного ключа.
Основне, що потрібно знати про роботу електрозамків в залежності від подачі чи зняття живлення це те, що вони поділяються на "нормально замкнені", "нормально відімкнені" та "універсальні".
- Нормально замкнений. Розблокування закритого замка відбувається при подачі електричного сигналу. При його відсутності – замок зачинений.
- Нормально відімкнений. За наявності електричного сигналу замок залишається зачиненим, а при припиненні подачі – відкривається.
- Універсальний. Такі пристрої мають перемикач, за допомогою якого можна самостійно налаштувати потрібний режим роботи.
Види та типи електрозамків
Електрозамки, як і їхні механічні аналоги, мають багато різновидів. Поділяються такі замки як за способом монтажу, так і за принципом роботи електричної та механічної частини. В каталозі інтернет-магазину “Світ замків” представлені наступні категорії цих пристроїв: електромеханічні, електромагнітні, електроригельні та електромоторні.
До електромеханічних замків можна віднести наступні:
-
Електромеханічні врізні замки. По аналогії зі звичайними механічними замками, в залежності від конкретної моделі, можуть встановлюватись врізним методом в будь-які типи дверей. Окрім керування електричним імпульсом їх можна відкрити й механічним способом – за допомогою ключа. Блокування здійснюється автоматично простим зачиненням дверей. Ми розглядаємо стандартний електромеханічний замок, принцип роботи якого зводиться до наступного: на електромагнітну катушку в замку надходить напруга, що приводить у дію фіксатор пружини. Вона втягує в корпус замка запірний ригель або язичок. Так відбувається розблокування дверей. При зачиненні дверей механізм електромеханічного замка знову в автоматичному режимі здійснює його блокування.
-
Електромеханічні накладні замки. Монтуються накладним методом з внутрішньої сторони дверей. Зсередини зазвичай відчиняються за допомогою вбудованої механічної кнопки. Ззовні – електричним імпульсом від пристрою керування або механічним ключем. Всі електромеханічні накладні замки мають всередині соленоїд, при подачі електричного струму на який, розблоковується фіксатор пружини. Вона в свою чергу втягує в корпус замка запірний ригель або язичок. Так відбувається відкривання. При зачиненні дверей механізм електромеханічного замка знову в автоматичному режимі здійснює його блокування. Деякі моделі мають можливість регулювання електромеханічного замку.
Електромеханічні накладні замки мають деякі особливості:- В комплекті з кожним накладним замком ідуть дві серцевини, які керуються механічними ключами. Якщо через двері або ворота є можливість ззовні дотягнутись до замка, тоді потрібно встановлювати такий, який не має кнопки відкривання на корпусі. При цьому дистанційна кнопка відкривання або інший керуючий пристрій встановлюється в зоні, куди не можливо дотягнутись. Крім того, ззовні та зсередини такий замок завжди можна відкрити ключем.
- Накладні електрозамки зі встановленою на внутрішній частині механічною кнопкою підходять для суцільних дверей. Таку кнопку за допомогою серцевини на внутрішній стороні можна заблокувати у натиснутому або відтиснутому стані. Це потрібно для того, щоб можна було зафіксувати замок у відчиненому стані для вільного проходу або, щоб навпаки, заблокувати вихід зсередини.
- Для встановлення електрозамків на вуличні хвіртки та ворота варто обирати моделі, у яких корпус з нержавіючої або оцинкованої сталі. Вони не бояться вологи та значних перепадів температури.
-
Електрозащіпки. Вони встановлюються в коробку дверей на місце зворотніх планок, куди заходить язичок звичайних механічних замків. При подачі електричного імпульсу блокуюча пелюстка електрозащіпки розблоковується і дозволяє відчинити двері без натиснення на ручку. Достатньо потягнути або штовхнути полотно. Тобто електрозащіпка блокує язичок замка і звільняє його при подачі сигналу. При цьому зовнішня ручка не повинна керувати язичком. Вона має бути або глухою, тобто не повинна натискатись, або ручкою-скобою. Встановлюються електрозащіпки здебільшого врізним методом в коробку металевих, дерев’яних та металопластикових дверей.
Основним керуючим елементом є електромагнітна котушка всередині корпуса, яка блокує поворотний елемент - пелюстку. Крім того, деякі моделі електрозащіпок можуть мати додаткові функції та перемикачі. А саме:- Функція механічної памʼяті (в назві позначається літерою А) – після короткочасної подачі струму защіпка залишається розблокованою до відкриття-закриття дверей. Далі пристрій автоматично перейде в режим фіксації.
- Функція механічного розблокування (в назві позначається літерою Е) – спеціальний важіль на корпусі, який переводить електрозащіпку в постійно відчинений стан (режим вільного проходу без подачі напруги).
Електричні защіпки, як і електромеханічні замки, можуть бути "нормально зачиненими" та "нормально відчиненими". Якщо потрібно, щоб при зникненні напруги в мережі, двері автоматично розблоковувались, тоді слід встановлювати "нормально відчинені" електрозащіпки. Вони залишаються заблокованими поки на них подається струм. Зазвичай такі защіпки встановлюються на евакуаційні виходи та двері громадського користування, які мають бути негайно розблокованими в разі пожежної тривоги.
Кардинально іншими за конструкцією є електромагнітні замки. Вони складаються з основної частини та зворотньої планки. Важливим є факт відсутності будь-яких механічних деталей, що значно збільшує термін служби таких замків. Основна частина являє собою корпус з електромагнітом, який встановлюється на раму дверей. А зворотня планка - це сталева пластина, яка прикручується до полотна дверей. Робота замка полягає в наступному: при подачі постійного струму корпус замка примагнічує зворотню планку. Сила утримання залежить від розміру замка, тобто чим більша електромагнітна котушка розташована всередині - тим сильніше відбувається примагнічування. При зникненні живлення замок відпускає планку і двері стають відчиненими.
Для того, щоб в момент примагнічування зменшити шум від удару, на зворотній планці зазвичай присутня гумова прокладка. Проте спеціалісти все одно рекомендують обов’язково встановлювати на дверне полотно дотягувач. Він забезпечить плавне закривання, що сприятиме більшому терміну експлуатації, як дверей, так і самого електромагнітного замка. Особливо це актуально для скляних полотен, де дотягування без різких ривків та захлопувань є критично важливим для довготривалої роботи.
Наступний тип – електроригельні замки. Їх принцип роботи відрізняється від електромеханічних, проте всередині використовується подібна електромагнітна котушка. Вона притягує або виштовхує ригель в залежності від типу замка. Більшість електроригельних замків "нормально відчинені", тобто при відсутності подачі струму вони залишаються у відкритому стані. Щоб двері з таким замком були закритими - на нього постійно потрібно подавати напругу. Проте є і "нормально зачинені" електроригельні замки. І, щоб можна було їх розблокувати у разі відсутності електрики, вони мають отвір для встановлення звичайної серцевини, яка за допомогою ключа керує ригелем.
Всі електроригельні замки комплектуються зворотньою планкою зі звичайним магнітом у ній та мають у своєму корпусі геркон. При закриванні дверей, коли замок наблизився до зворотньої планки, геркон реагує на магніт і посилає сигнал, що потрібно висунути ригель. Це і є основною відмінністю від електромеханічних замків, де механічний язичок є індикатором стану зачинених дверей і натягує пружину ригеля. В електроригельних цим індикатором слугує геркон під лицевою планкою замка і природній магніт під зворотньою.
Встановлюватись такі замки можуть як в полотно дверей, так і в дверну раму, що спрощує протягування кабелів. Оскільки ці замикаючі пристрої монтуються врізним чином - ззовні взагалі відсутні будь-які видимі частини. Тому електроригельні замки можуть використовуватись в системах СКУД як основний та як додатковий прихований елемент замикання.
Вся суть електромоторних замків криється в назві. На відміну від інших типів, в їхній конструкції міститься невеликий електричний двигун, що живиться від постійного струму. Він керує масивними ригелями. Такі замки зазвичай великого розміру і відрізняються високою стійкістю до зламу. Щоб керувати товстими важкими ригелями вже не достатньо простого електромагнітного соленоїда. Потрібен повноцінний електричний двигун, хоч і малого розміру. Через це такого плану замки закриваються і відкриваються трохи довше ніж інші та мають невелику гучність при роботі. На це обов'язково потрібно зважати.
Особливості монтажу електрозамків
На відміну від простого механічного замка, для установки та правильної роботи електричного запираючого пристрою потрібне додаткове обладнання. Це обов’язково потрібно враховувати, оскільки матеріал дверей і місце встановлення безпосередньо впливає на тип замка, який Вам підійде. Окрім запираючого пристрою, мінімально потрібно буде:
- Блок живлення. Він подає струм на замок і трансформує напругу 220В на необхідні 12В або 24В.
- Контролер. Це мозок системи контролю доступу. Він керує електрозамком. Контролер може бути окремим пристроєм, який встановлюється всередині приміщення або бути вбудованим в зовнішній пристрій зчитування інформації - кодову панель, зчитувач карток, біометричний сканер і т.д.
- Зчитувач інформації. Це пристрій, з яким взаємодіє користувач, щоб потрапити всередину приміщення. Наприклад, зчитувач карток та брелків, кодова панель, пульт радіо управління, сканер відбитків пальців чи обличчя. Розташовується на зовнішній стороні дверей.
- Ручки для відкривання дверей з обох сторін.
- Дверний дотягувач для автоматичного закривання після проходу користувача.
- Додатково для зручності може бути встановлений домофон та кнопка дистанційного відкривання.
Монтаж та підключення електрозамку виконується згідно зі схемами, які йдуть в інструкції до кожного замка. Довірити це краще кваліфікованому майстру. Щодо монтажу самого замка, то наведемо приклад встановлення електромеханічного накладного замка на металевих дверях. Насамперед треба знати, що установка повинна виконуватись там, де немає вертикальних чи поперечних ребер жорсткості. Замок прикладають до дверей, обводять олівцем, помічаючи місця кріплення. В них свердляться отвори. Замок фіксують шурупами або болтами. Якщо планується використовувати шурупи, отвори під них слід робити на 0,2 мм вужче їх діаметра. Перед фіксацією потрібно також висвердлити наскрізний отвір під серцевину.
Основні критерії вибору електрозамка
Вибір електрозамка потрібно розпочинати з аналізу вимог до системи контролю та управління доступом (СКУД). Тільки в залежності від вимог та можливостей конкретного входу в приміщення можливо правильно здійснити вибір запираючого пристрою. Наведемо найголовніші нюанси, які важливо знати:
- Основні задачі СКУД. До прикладу, обмеження входу в підʼїзд, доступ в офіс без ключа, дистанційне відкривання хвіртки з домофону, посилення захисту дверей прихованим замком - це все різні задачі, які вимагають встановлення різних замикаючих пристроїв.
- Матеріал та конструкція дверей: деревʼяні, металеві, металопластикові. Цей параметр впливає на можливість фізичного встановлення замка та протягування кабелю до нього.
- Частота відкривання дверей. Деякі замки призначені для побутового використання, тобто 10-50 раз в день. А деякі для комерційного - сотні або тисячі відкриваннь дверей за день.
- Наявність вже встановлених механічних замків. Часто потрібно відштовхуватись від того, що вже встановлено на дверях, щоб електричний замок не конфліктував з механічним.
- Вимоги до безпеки: замок для міжкімнатних офісних дверей і до вхідних дверей квартири буде різним.
- Режим роботи дверей: до прикладу, для протипожежних дверей важливо, щоб при спрацюванні пожежної сигналізації та знеструмленні обʼєкту замок ставав відчиненим. Тому для такого типу підійдуть "нормально відімкнені" замикаючі пристрої.
- Місце розташування дверей та кліматичні умови: якщо двері, хвіртка чи ворота знаходяться на вулиці, то зрозуміло, що потрібно обирати серед вологозахищених моделей та таких, які працюють при значному перепаді температур.
На основі цих даних можна доволі точно обрати правильний електрозамок. Дамо кілька порад щодо кращого вибору в тій чи іншій ситуації:
- На двері з великим потоком людей варто встановлювати електромагнітні замки. Це можуть бути торгові та офісні приміщення, лікарні, освітні центри, готелі, підʼїзди тощо. Відсутність механічних деталей значно збільшує термін експлуатації таких запираючих пристроїв. Проте електромагнітні замки найменш захищені, оскільки їх сила обмежується силою примагнічування зворотньої планки до корпусу. Якщо потягнути двері більшою силою ніж потужність замка, то їх можна буде відкрити не використовуючи ніякий спеціальний інструмент.
- Для вхідних дверей у квартиру або обʼєкт з підвищеними вимогами безпеки краще використовувати електромеханічні або електромоторні замки. Вони міцніші до вандального зламу в порівнянні з іншими типами замків, оскільки в своєму корпусі мають товсті ригелі. Перевагою також є можливість за допомогою ключа відчинити двері в разі відключення електроенергії.
- Для легких деревʼяних та металопластикових полотен краще НЕ використовувати електромагнітні замки, оскільки з часом це призведе до “викручування” дверей і їхнього поганого закривання. Найкращим варіантом в такому випадку стане використання електроригельних замків або електрозащіпок.
- Накладні електрозамки найкраще використовувати в тих випадках, де доцільніше монтувати замок саме таким способом. Найчастіше це може бути затребувано в зовнішніх металевих гаражних дверях, розпашних механічних та автоматичних воротах, вуличних хвіртках та дверях технічних приміщень. Накладні електромеханічні замки використовують здебільшого там, де вони не псують зовнішній вигляд полотен.
- Електрозащіпки краще за все ставити в тих випадках, коли вже встановлений хороший механічний замок. Або якщо немає можливості протягнути кабель через полотно дверей. Встановлення електрозащіпки - один з найпростіших способів обладнати існуючі двері електрозамком з мінімальними втручаннями в конструкцію.
- Аналогічно якщо в полотні вже є надійний механічний замок, то як допоміжний елемент для СКУД може служити електроригельний замок. Він може встановлюватись як у полотні, так і в дверній коробці. Велика сила на перелом ригеля, яка досягає 2000 кг, забезпечить високу ефективність проти вандальних методах зламу. Крім того врізний метод встановлення цього замка дозволяє робити його прихованим, без будь-яких зовнішніх ознак присутності.
Вибір електрозамка – звертайтесь в інтернет-магазин “Світ замків”!
Звісно, в залежності від конкретної ситуації, важливих аспектів для вибору може бути набагато більше. Тому важливо розуміти чим відрізняються механічні блокування від електричних. Для того, щоб їх не упустити, обов’язково звертайтесь до досвідчених спеціалістів інтернет-магазину “Світ замків”. Ми порадимо та підберемо електрозамок для Ваших дверей. В каталозі для вибору доступні тільки перевірені товари від найкращих світових виробників ABLOY, ATIS, YLI, EFF EFF, CISA, ISEO, VIRO, DORCAS та багатьох інших. Для більш детальної консультації звертайтесь до компанії Svitzamkiv в онлайн-чат на сайті або за телефонами на верху сторінки. Ми гарантуємо безпечний спосіб оплати та швидку доставку електрозамків в Києві та по всій території України.
Які бувають електронні замки?
Електронні замки буваються таких типів і видів:
- Електромеханічні врізні замки.
- Електромеханічні накладні замки.
- Електрозащіпки.
- Електромагнітні замки.
- Електроригельні замки.
- Електромоторні замки.
Навіщо потрібні електронні замки?
Електронні замки використовуються у системах контролю та управління доступом (СКУД). Наприклад, досить часто у виробничі, комерційні та навіть житлові зони потрібно мати необхідність надавати доступ певним категоріям громадян чи в конкретні часові проміжки. Це робиться за допомогою електронних замків.
Як працює електронний замок?
Загальний принцип роботи електрозамків, то вони зводяться до наступного: на соленоїд надходить напруга, що приводить тим самим у дію фіксатор пружини. Вона втягує в корпус замка запірний ригель або язичок. Так відбувається розблокування дверей. При зачиненні дверей механізм замка знову в автоматичному режимі здійснює її блокування.
Як вибрати електронний замок?
Вибір електрозамка потрібно розпочинати з аналізу вимог до системи контролю та управління доступом (СКУД). Тільки в залежності від вимог та можливостей конкретного входу в приміщення можливо правильно здійснити вибір запираючого пристрою.
Також потрібно брати до уваги такі аспекти:
- Матеріал та конструкція дверей.
- Частота відкривання дверей.
- Наявність вже встановлених механічних замків.
- Вимоги до безпеки.
- Режим роботи дверей.
- Місце розташування дверей та кліматичні умови.
- Коментарі