Вибір дотягувача: основні критерії та особливості
- Вступ
- Основні критерії для вибору дотягувача
- Як обрати потрібний клас дотягувача?
- Вибір дотягувача за способом монтажу. Види тяг
- Вибір в залежності від умов роботи дотягувача
- Регулювання і додаткові опції дотягувача
- Правильна експлуатація – запорука довготривалої роботи
- Вибір дотягувача – “Світ замків” допоможе!
Сучасні умови життя диктують свої правила. Швидкість і темп давно вже стали їхньою невід'ємною частиною. Не в останню чергу стосується і тих моментів, коли ми відвідуємо ті чи інші приміщення торгових центрів, магазинів, медустанов тощо. Комфорт у цьому допомагає створювати пристрій, який називається дотягувачем. Його головне призначення полягає у непомітному – автоматично зачиняти двері, тим самим створюючи додаткову зручність. Також він допомагає продовжити термін служби усієї дверної фурнітури. Але як його правильно обрати, на які аспекти зважати і що основне при виборі? В цій статті розберемо всі подібні нюанси.
Основні критерії для вибору дотягувача

Для початку розберемо як працює будь-який дотягувач. Конструкція сучасного пристрою дотягування насправді не змінилася з моменту появи їх понад 100 років тому. У її основі заповнена маслом пружина. В ній при відкриванні дверей відбувається накопичення енергії, яка потім використовується для закривання дверної конструкції. Гідравлічна система керує закриванням – рідина не стискається, тому всі регулювання можна здійснити максимально точно. Імениті виробники приділяють велику увагу спеціальному термоконстантному маслу. Воно дозволяє дотягувачу працювати однаково добре, як при низьких, так і високих температурах. Ось чому так важливо, щоби всі вузли були відмінної якості.
Виділимо основні критерії, які потрібно враховувати при виборі дотягувачів:
Матеріал, вага та ширина дверей: в залежності від них обирається потрібний клас. Немає сенсу брати дотягувач великого класу для легких дверей і навпаки.
Спосіб монтажу: за ним поділяються на дотягувачі накладного, підлогового типів та пристрої прихованого монтажу.
Зовнішні умови: обов’язково потрібно враховувати температури, за яких буде працювати дотягувач. Його коректна робота напряму залежить від цього, оскільки всередині міститься рідина.
Потреба в додаткових функціях: фіксація відкритого положення, затримка зачинення, демпфер відкривання, пришвидшене дотягування в самому кінці захлопування дверей.
Розберемо детально дані пункти.
Як обрати потрібний клас дотягувача?
Вибір будь-якого дотягувача, незалежно від його типу, починається з визначення розмірів дверного полотна, з яким він працюватиме. Це ширина та вага. Залежно від них, європейський стандарт EN 1154 розрізняє 7 основних класів цих пристроїв. Розглянемо їх детальніше.
Клас дотягувача | Ширина полотна (мах), мм | Маса полотна (мах), мм |
EN-1 | 750 | 20 |
EN-2 | 850 | 40 |
EN-3 | 950 | 60 |
EN-4 | 1100 | 80 |
EN-5 | 1250 | 100 |
EN-6 | 1400 | 120 |
EN-7 | 1600 | 160 |
В таблиці вказані і маса, і ширина дверей. Це важливо, адже клас дотягувача співвідноситься не лише з масою полотна, а й з моментом його інерції. Відповідно цей параметр визначається й шириною дверей.
Правильно обирати клас дотягувача згідно з даною таблицею наступним чином: орієнтуватися потрібно на більший параметр. Тобто якщо ширина полотна становить 950 мм, а вага 80 кг, то потрібно вибирати дотягувач з класом не нижче EN-4.
Для практичності наведемо наступний графік, по якому буде більш зручніше орієнтуватись:
Тут аналогічно. Якщо розмір і маса дверей знаходяться на межі двох типорозмірів, потрібно вибирати дотягувач вищого класу. Краще, щоб він мав невеликий запас зусилля. Це збільшить термін його експлуатації.
В сучасних моделях часто вказується не точний клас, а їх діапазон. Наприклад, EN 2-4. Такі пристрої дозволяють точніше (плавніше) підібрати зусилля закривання до конкретних дверей в межах цього діапазону. Це відбувається спеціальним регулювальним гвинтом на корпусі. Якщо ж клас позначається наступним чином – EN 2/3/4 – потрібне зусилля налаштовується шляхом переміщення корпусу дотягувача на дверях. Чим ближче до завісів, тим нижчий клас, чим далі – вищий.
Вибір дотягувача за способом монтажу. Види тяг
Вибір способу установки теж є одним з найголовніших при виборі необхідного типу дотягувача. За цим параметром розрізняють такі різновиди пристроїв дотягування:
- Верхні накладні: вони найбільш розповсюджені. Встановлюються на полотно або над ним в залежності від того куди відкривається дверна стулка. Їх можна зустріти на вхідних важких дверях. За методом передачі зусилля тяги в них можуть бути:
- Стандартна: найбільш надійна конструкція з технічної точки зору. Проте вона розташовується перпендикулярно площині дверного прорізу і таким чином найбільш помітна. Саме тому її обирають для приміщень, де вона не буде втручатись в загальний дизайн. Встановлюється переважно на вхідних дверях і дуже рідко на міжкімнатних.
- Ковзна: один її кінець вмонтований в корпус дотягувача, а інший пересувається всередині рейки-каналу. Рейка кріпиться в одній площині з основним пристроєм. При зачиненні тяга складається, що виглядає візуально естетичніше. Дотягувач з такою тягою можна сміливо встановлювати у невеликих приміщеннях та коридорах без ризику пошкодити як саму тягу, так і стіну. Також перевагою такого типу є можливість установки в ковзний канал еластичної вставки-обмежувача відкривання стулки.
- Паралельна: схожа на стандартну тягу, проте вона містить додатковий кронштейн в схемі компонування елементів. У закритому положенні розташовується паралельно до дверного полотна. Таким чином, двері виглядають більш естетично, тому що тяга менш помітна. Це важливий фактор, якщо Ви не бажаєте, щоб були помітні додаткові елементи, які можуть псувати дизайн інтер'єру.



- Підлогові: потребують монтажу безпосередньо в підлогу. Тому важливо це враховувати на стадії проєктування. Зазвичай використовуються зі скляними дверними полотнами, які відкриваються в обидві сторони. Кут їхнього відкривання становить до 180 градусів. Це актуально в офісах чи торгових центрах з великими потоками людей.
- Приховані: головна перевага випливає з їхньої назви. На практиці це буквально означає, що дотягувач захований всередину дверної коробки та полотна і абсолютно непомітний, коли двері зачинені. Таким чином, відбувається мінімальне втручання в дизайн приміщення. Через невелику силу дотягування найчастіше такий тип можна зустріти в міжкімнатних дверях. Встановлюються врізним способом. Чітка робота забезпечується гідравлічним приводом.


Вибір в залежності від умов роботи дотягувача
Правильний вибір дотягувача дасть змогу використовувати його максимально довгий час. Для цього важливо зважати на зовнішні умови, за яких він буде працювати. Тому пристрої дотягування підбирають і в залежності від робочої температури – високої або низької. Також є термостійкі механізми, які без проблем працюють в умовах перепадів від –35° до +70°С. Забезпечується це спеціальним термоконстантним маслом. Воно забезпечує стабільну роботу навіть при великому перепаді температур. Звісно, при виборі варто звертати увагу це і обирати пристрої саме з таким типом масла. Це насамперед пристрої дотягування від відомого в усьому світі японського виробника RYOBI.
Регулювання і додаткові опції дотягувача
Практично будь-який пристрій дотягування має 2 стандартні опції регулювання – силу та швидкість закривання дверей. По суті, вони є обов’язковими. Сучасні дотягувачі з більш дорожчого сегменту можуть запропонувати цілий ряд додаткових опцій регулювання. Основні з них такі:
фіксація відкритого положення: стулку можна зафіксувати при певному значення кута відкривання дверей;
затримка зачинення: можливо налаштувати час, протягом якого двері не будуть закриватись;
демпфер відкривання (вітрове гальмо): запобігає різкому відчиненню стулки при раптовому пориві вітру;
пришвидшене дотягування в самому кінці захлопування дверей.
Правильна експлуатація – запорука довготривалої роботи
Дійсно, з цим висловлюванням не посперечаєшся. Саме тому для того, щоб після вибору і правильної установки дотягувач прослужив Вам якомога довше, важливо слідувати основним правилам. Спеціально для цього у нас в блогу є ціла стаття під назвою «Як правильно використовувати дотягувач для дверей?». В ній доступно описані основні правила догляду та професійні поради щодо експлуатації дотягувача. Рекомендовано до прочитання всім новим володарям цих пристроїв!
Вибір дотягувача – “Світ замків” допоможе!
На закінчення скажемо, що правильна експлуатація дверей безпосередньо впливає на їх термін служби. Це ж стосується і дотягувача. Тому так важливо правильно визначити потрібний його тип на етапі вибору. Наприклад, у разі скляних маятникових полотен з великою вагою, що відкриваються в обидва боки, потрібно однозначно дивитися в бік підлогових пристроїв. Вони вимагають врізного монтажу, про який потрібно подумати заздалегідь. Але коли мова про звичайні вхідні двері, то вистачить найпоширенішого верхнього накладного дотягувача. Такий пристрій кріпиться до полотна, коли стулка відкривається всередину приміщення, а тяга на дверній коробці або на стіні над нею. І навпаки, коли відкриття походить від себе. Максимально вдале і правильне розташування може визначити досвідчений майстер, який займається цим багато років. Радимо звернутися до компанії Svitzamkiv на сайті або за телефонами +38 (050)-413-10-52, +38 (067)-630-04-20 для більш детальної консультації по вибору пристроїв дотягування.










- Коментарі