Серцевина замка: як замінити, як витягнути?
Зміст
Серцевина (циліндр / личинка) – це серце дверного замка. Його основна задача – безвідмовно працювати, приводити в рух дію ригелів, захищати двері і помешкання в цілому від небажаних гостей. Серцевини можуть бути різними за типом ключа, кожен з яких має свої переваги. Основною задачею виробники вхідних дверей вважають зробити свої конструкції найбільш міцними, стійкими до вибивання, зі спеціальними завісами проти спилювання. Але по справжньому захистити помешкання можливо лише в комплексі міцних дверей і протизламної серцевини. Для цього, подеколи, циліндр потрібно замінити. В більшості випадків виконати це можна самостійно і в даній статті ми розберемо як витягти серцевину з замка без ключа та змінити її, з якими труднощами можна зіштовхнутись під час заміни та що робити, якщо серцевина зламалась в замку.
Як визначити розмір сердцевини?
Серцевину можна замінити лише у циліндрових замках. Вони бувають як врізними, так і накладними. Взагалі, це один із найбільш популярних видів механізмів і перше через, що їх обирають – це саме можливість заміни сердечника без заміни цілого корпусу замка.
В більшості випадків досить легко дізнатися як витягти серцевину з замка самостійно, але для цього потрібно правильно визначитись з її розмірами.
Перший варіант, як можна це зробити – викликати майстра, який приїде до вас додому, дістане серцевину з дверей, заміряє її і запропонує декілька варіантів, щоб відразу замінити. Це найпростіший варіант, проте, вам потрібно знайти кваліфікованого майстра, обрати зручний для нього і вас час, і звичайно ж, після завершення розрахуватись з ним за пророблену роботу.
Інший спосіб – це зняти серцевину з дверей самостійно, піти з нею до магазину, який спеціалізується на замкових виборах. На місці менеджер заміряє вам циліндр, після чого зорієнтує по можливих варіантах заміни, в залежності від ваших потреб. В цьому випадку варто обов’язково когось залишити вдома, поки двері будуть без замка.
Ще один варіант – це дізнатися як дістати личинку замка без ключа, заміряти правильно її розмір, тимчасово поставити назад, а далі підібрати її в спеціалізованому магазині, або ж замовити в інтернеті.
Саме для цього останнього варіанту ми і визначимось як правильно заміряти серцевину, щоб безпомилково обрати нову на її місце.
Варто розуміти, щоб заміряти циліндр, його потрібно обов’язково зняти з дверей. Здавалось б загальний розмір можна виміряти і лінійкою, просто приклавши її до торця дверей. Проте це не так. Серцевина може мати різне зміщення кулачка, відносно однієї чи іншої сторони. І дві, однакові по довжині серцевини, можуть повністю втопитись в двері з однієї сторони, а з іншої виступати надто сильно. Це не лише зіпсує естетичний вигляд, а і може значно полегшити вандальний злом такої серцевини. Або ключ може взагалі не діставати до секрету замка. Також із зовнішньої сторони може бути броненакладка і ви не зможете правильно заміряти довжину.
Навіть найдосвідченішим майстрам доводиться знімати серцевину для заміру. Повірте, це зробити не так складно, як здається і в надалі ви зекономите значно більше часу, якщо з першого разу виберете правильний розмір.
Виключення можуть становити лише дерев’яні двері. Якщо вони без фальца, загальною товщиною 40 мм, вам підійде серцевина розміром 60, 62, 68 мм з поворотним кулачком по центру. Якщо дерев’яні двері з четвертю, загальною товщиною 40 чи 45 мм підійде личинка 68, 70 мм зі зміщенням 31*37, або 30*40 мм. В усіх інших випадках серцевину потрібно знімати та міряти.
Робиться це дуже просто. До знятої серцевини потрібно прикласти лінійку чи рулетку і заміряти її загальну довжину, довжину від одного краю до центру поворотного кулачка і від центру поворотного кулачка до іншого краю. Саме цих розмірів буде достатньо для заміни серцевини на нову. Заміри потрібно проводити максимально точно тому, що 2-3 мм вже можуть зіграти свою роль і серцевина може не ввійти в захисний протектор, чи навпаки не дістати до нього, а довжини ключа може просто не вистачити.
Якщо серцевина несиметрична і при цьому повинна бути з воротком – обов’язково потрібно зазначити з якої саме сторони він знаходиться – довшої чи коротшої.
Як замінити циліндри на різних замках ?
Перед тим як замінити серцевину в замку на нову, варто дотримуватись декількох простих кроків.
-
Відкрити двері.
-
Знайти гвинт, що розташований навпроти серцевини і викрутити його.
-
Зі сторони, де серцевина не закрита протектором, вставити ключ, прокрутити його на 30 градусів в одну чи іншу сторону і легко потягнути серцевину замка вхідних дверей на себе.
Якщо серцевина з воротком, після аналогічних перших 2 кроків, варто прокручувати його і злегка витягувати серцевину на себе, поки кулачок не заховається всередину і вона не почне виходити з дверей.
У випадку з «китайськими дверима», відкритого доступу до серцевини немає. Він закритий декоративними накладками, в яких є лише проріз під ключ. Якщо це ваш варіант - потрібно зняти повністю ручку разом з планкою. Зазвичай вона закручується стяжними гвинтами зсередини. Відкручуємо їх. Відкручуємо гужок, який кріпить ручку до квадрату (якщо такий є), знімаємо планку. Далі знімаємо декоративні накладки, які можуть просто одягатись на серцевину, або ж бувають скрученими між собою стяжними гвинтами.
Після цього відкручуємо гвинт з торця дверей, що знаходиться навпроти серцевини, вставляємо в неї ключ, повертаємо його на 30 градусів в одну чи іншу сторону і витягуємо серцевину.
Бувають випадки, коли при заміні циліндра в такому замку, новий може не підійти на його місце по діаметру буквально на пів міліметра. Тоді отвір під серцевину можна декілька разів проточити звичайним ручним напильником, після чого все стане на свої місця. Це не принесе жодних проблем замку і не вплине на його роботу. Зробити це можна прямо в дверях, головне не засипати внутрішні елементи замка стружкою.
Якщо ж серцевину потрібно замінити на накладному замку – його потрібно повністю зняти з дверей, відкрутивши при цьому всі гвинти, якими він до них прикручений. Після цього дістати замок. Далі в залежності від механізму потрібно відкрутити декілька шурупів, що утримують серцевину, або ж є варіанти коли для заміни потрібно зняти внутрішню пластину, до якої вона прикручена. Для накладних замків личинки не є настільки універсальними як для врізних механізмів. Кожну серцевину потрібно підбирати окремо і обирати повністю аналогічну до фірми і розмірів тієї, яка була установлена.
Який інструмент підійде для заміни личинки?
Щоб замінити робочу серцевину, достатньо лише викрутки для того, щоб її зняти і лінійки, щоб заміряти, і по цих розмірах підібрати нову.
Проте, бувають випадки, коли торцевий гвинт неможливо викрутити, або не прокручується сама серцевина, коли в неї вставили ключ. Варіантів може бути безліч: вискочив підпружинений пін, який не дає ключу зайти в кінець замкової щілини, частково прокрутився і заблокувався ротор, внутрішні елементи конструкції забились піском, пилом, або застрягли від бруду. Якщо при цьому двері у вас залишились у зачиненому стані – найкращим варіантом буде звернутись до відповідного майстра, який зможе зробити аварійне відкривання замка. Для цього ви обов’язково маєте йому пред’явити документи на право власності помешканням, де потрібно відкрити замок. Зробити це можна і після відкривання, якщо попередньо за вас зможуть поручитись сусіди.
Така ситуація може трапитись і на відкритих дверях. Тоді ви можете спробувати зняти серцевину самостійно. Для цього Вам треба буде знати як висверлити серцевину в замку або зламати її. Першим ділом необхідно зняти ручки чи накладки на серцевину, щоб максимально забезпечити доступ до личинки. Після цього, озброївшись таким інструментом, як розвідний ключ чи плоскогубці, захопити частину серцевини, що виступає і спробувати зламати її в одну чи іншу сторону. В місці кріплення серцевини до замка торцевим гвинтом, в ній найслабше місце. Якщо вдасться добре захопити серцевину, то таким чином її можна буде зламати навпіл. Після цього варто дістати 2 пошкодженні половинки, скласти їх і заміряти щоб підібрати на заміну зламаній нову серцевину.
Що робити, якщо ключ зламався в замку?
Можливий також випадок коли під час відкривання дверей зламався ключ. Тому важливо знати як витягнути зламаний ключ з серцевини. Частина з секретом залишилась в циліндрі, а основа у вас в руках. В такому випадку також може бути декілька варіантів розвитку. Якщо секрет повністю увійшов в серцевину достатньо буде взяти плаский предмет, типу викрутки і спробувати провернути серцевину. Є ймовірність, що вона відкриється. Після цього необхідно вийняти зламаний ключ пінцетом чи розігріти картридж від термоклейового пістолета, приставити його до замкової щілини, зачекати, щоб він затвердів і спробувати дістати зламану половину.
Якщо один із цих способів спрацював, ключ пощастило дістати і його частинки не обламались в серцевині – нею можна і далі користуватись, використовуючи справні ключі. Якщо все ж частина ключа залишилась всередині – доведеться замінити личинку замка, оскільки вона може заклинити при вставлянні нового ключа.
Якщо відкрити двері не вдалось, або серцевина захищена протектором і підібратись до неї немає можливості – варто викликати майстра, який слюсарним способом відкриє і знає як вставити серцевину в замок. В цьому випадку двері залишаться непошкодженими і доведеться лише замінити зламану фурнітуру на нову.
Ремонт серцевини або її заміна
Якщо циліндр почав погано працювати, підклинювати або занадто туго прокручуватися - потрібна заміна серцевини замка вхідних дверей, щоб вона не відмовила в найнезручніший момент. Буває також клас ремонтопридатних серцевин, які є розбірними і піддаються сервісу. Якщо у вас одна із таких – варто зняти її і віддати в сервісний центр. Там спец інструментом її зможуть розібрати, вийняти всі внутрішні елементи, почистити всередині і замінити необхідні деталі на нові. Це коштує значно дешевше, ніж нова серцевина цього класу і основною перевагою є те, що ключі не доведеться замінювати на нові. В результаті у вас старий циліндр, з ресурсом роботи нової серцевини.
Якщо попередня серцевина відносилась до більш бюджетного класу – розібрати її немає можливості. А отже і неможливо відремонтувати. В цьому випадку варто підібрати нову личинку, аналогічну по розмірах до попередньої. При виборі нової серцевини рекомендуємо дотримуватись декількох простих рекомендацій:
-
Для вхідних дверей обирайте серцевину стійку до злому відмичками, бампінгу і висвердлювання. Ця невелика за розмірами деталь, насправді може захистити ваше помешкання від злодія.
-
Якщо циліндр використовується у більш агресивних умовах, як вуличні двері чи підвищена вологість, пил – обирайте серцевину з дисковим чи слайдерним типом. Через відсутність дрібних частин і підпружинених елементів вони є більш стійкими і надійними.
-
Зверніть увагу на матеріал виготовлення. Латунні та сталеві серцевини – є міцними і стійкими до щоденних навантажень. Якщо серцевина з цинкового чи алюмінієвого сплаву – вони більш крихкі та можуть зламатись в дверях.
Якщо ви зіткнулися з питанням заміни серцевини, не знаєте, як витягнути серцевину з навісного замка або вам потрібно аварійне відчинення дверей – можете сміливо звертатись до наших менеджерів на сайті «svitzamkiv.ua». Ми, в стислі терміни, допоможемо підібрати новий циліндр, підкажемо, як вийняти серцевину замка та замінити чи направимо до вас майстра. Працюємо по всій Україні.
Як замінити серцевину замка?
Щоб замінити серцевину замка потрібно:
- Вийняти стару серцевину.
- Правильно виміряти її розміри.
- Підібрати потрібну серцевину по цим розмірам.
- Встановити нову серцевину.
Як витягнути стару серцевину замка?
Для того, щоб витягнути стару серцевину потрібно виконати кілька простих кроків:
- Відкрити двері.
- Знайти гвинт, що розташований навпроти серцевини і викрутити його.
- Зі сторони, де серцевина не закрита протектором, вставити ключ, прокрутити його на 30 градусів в одну чи іншу сторону і легко потягнути серцевину замка вхідних дверей на себе.
- Якщо серцевина з воротком, після аналогічних перших 2 кроків, варто прокручувати його і злегка витягувати серцевину на себе, поки кулачок не заховається всередину і вона не почне виходити з дверей.
Які інструменти потрібні для заміни серцевини замка?
Щоб замінити робочу серцевину, достатньо лише викрутки. З її допомогою знімаємо циліндр. Далі потрібна лінійка, щоб правильно заміряти розміри, по яких у каталозі “Світ замків” легко підібрати нову серцевину.
Як вибрати правильну серцевину для замка?
При виборі нової серцевини рекомендуємо дотримуватись декількох простих рекомендацій:
- Для вхідних дверей обирайте серцевину із захистом до зламу відмичками, бампінгу і висвердлювання.
- Якщо циліндр використовується у більш агресивних умовах, як вуличні двері чи підвищена вологість, пил – обирайте серцевину з дисковим чи слайдерним типом. Через відсутність дрібних частин і підпружинених елементів вони є більш стійкими і надійними.
- Зверніть увагу на матеріал виготовлення. Латунні та сталеві серцевини – є міцними і стійкими до щоденних навантажень. Якщо серцевина з цинкового чи алюмінієвого сплаву – вони більш крихкі та можуть зламатись в дверях.
- Коментарі