Як заміряти та обрати серцевину для дверей
Безпека в сучасному житті відіграє одну з найбільш ключових ролей. Про неї ми повинні дбати завжди. Особливо це стосується нашого помешкання чи інших важливих для нас приміщень. Впевненість, що лише ми або довірені люди можуть мати туди доступ можна забезпечити надійною охороною, потужними дверима, проте основою їхнього захисту буде виступати серцевина замка. Якими б дорогими не були Ваші двері та запираючі пристрої – якщо в них встановлена дешева та проста серцевина, то вона нівелює весь захист та стане прекрасною знахідкою для зловмисників. В цій статті розберемо що таке серцевина, її види, призначення, для яких дверей потрібні конкретні серцевини та як правильно її заміряти та обрати на нашому сайті.
Що таке серцевина
Говорячи простими словами, серцевина (ще можна зустріти такі назви як “циліндр” або “личинка”) це по своїй суті кодовий механізм, що приводить у рух механічну частину замка. Після зчитування правильного ключа та його провертання, висувні ригелі (або ригель, якщо він один) входять або виходять зі зворотної планки, тим самим закривають/відкривають двері. В циліндрових запираючих пристроях це основний елемент – подібний до двигуна в автомобілі.
Зараз у світі існує декілька видів стандартів серцевин. Основні з них це:
- EURODIN стандарт: він регламентує основні розміри та параметри серцевин. Завдяки цьому досягається основна перевага цих механізмів – взаємозамінність. Тому знаючи всього лише довжину Ви можете з легкістю підібрати циліндр будь-якого бренду і він Вам підійде. Личинки цього стандарту стали найбільш популярними в Європі та Україні.
- RIM стандарт. на відміну від виробів стандарту EURODIN, які монтуються проходячи крізь замок, циліндри цього стандарту кріпляться до замка за допомогою кількох з’єднувальних гвинтів. Також вони не є уніфікованими за своїми розмірами та параметрами, тому для заміни потрібно буде шукати личинку цього ж бренду. Переважно вони випускаються в Туреччині та Фінляндії. В нашій країні їх майже немає. Окрім врізних замків, їх також можна зустріти в якості кодового механізма в накладних запираючих пристроях.
- Китайські серцевини: ще один вид циліндрів, який не має чітких стандартів щодо своїх габаритів, тому не є дуже популярним. Їх умовно можна поділити на 2 підвиди:
- Серцевини, які за формою майже ідентичні до циліндрів EURODIN стандарту, проте менші за розміром на кілька міліметрів, як по висоті, так і по ширині. Зазвичай вони постачаються в комплектах замків. Якщо Вам потрібна заміна саме такого циліндра, то ми рекомендуємо підібрати модель EURODIN. Проте в такому випадку замінити потрібно і замок, а дверне полотно повинно бути спеціально допрацьоване майстром для можливості встановлення нового замка та циліндра. Але не у всіх випадках це можна зробити. Тож доведеться замінювати аналогічним комплектом.
- Серцевини спеціальної форми, які йдуть в комплекті із дешевими китайськими дверима. Знайти аналог до такого циліндра дуже складно. Та й захисні властивості подібних виробів залишають бажати кращого. Замінити на циліндр та замок стандартного формату складно через те, що отвори в дверях для цього не підходять, а зачасту зробити нові немає змоги, адже попередній замок був більшим. По можливості краще оминати їх ще на етапі виборі дверних полотен.
- Серцевини, які за формою майже ідентичні до циліндрів EURODIN стандарту, проте менші за розміром на кілька міліметрів, як по висоті, так і по ширині. Зазвичай вони постачаються в комплектах замків. Якщо Вам потрібна заміна саме такого циліндра, то ми рекомендуємо підібрати модель EURODIN. Проте в такому випадку замінити потрібно і замок, а дверне полотно повинно бути спеціально допрацьоване майстром для можливості встановлення нового замка та циліндра. Але не у всіх випадках це можна зробити. Тож доведеться замінювати аналогічним комплектом.
- Серцевини овальної форми: використовуються з деякими моделями електромеханічних замків CISA в системах контролю доступу (СКД). Є досить рідкісними та обираються лише під конкретні специфічні задачі.
Серцевини також різняться в залежності від того, для яких замків вони призначені – для врізних та накладних. До врізних пристроїв по суті можна підібрати будь-яку модель потрібного розміру. Все залежить від параметрів захисту, які потрібні. У випадку накладних замків все трохи складніше та в переважній більшості випадків обираються під кожну конкретну модель замка.
Основні параметри та характеристики циліндрів
Всі серцевини стандарту EURODIN за своїми фізичними габаритами є уніфікованими. Це дозволяє не залежати від виробів якогось одного бренду та обирати найбільш відповідний варіант під кожну конкретну ситуацію. Основними розмірними параметрами, які важливо знати, є:
- Загальна довжина циліндра (С).
- Відстань від зовнішнього краю циліндра до отвору кріплення (А).
- Відстань від отвору кріплення до внутрішнього краю циліндра (В).
Всі розміри (A, B, C) вказуються в міліметрах (мм). Частини А і B розділені поворотним кулачком. Його ширина зазвичай становить 10 мм. Вона вже врахована в А і B, тому окремо її знати не потрібно.
До прикладу, коли бачите розмір “60 мм (30x30)”, то це означає, що загальна довжина становить 60 мм і відповідно A і B – по 30 мм. Такий тип називають ще рівностороннім циліндром. Існують також різносторонні серцевини. Їхній розмір подається ось так: “90 мм (30x60)”. В залежності від типу личинки біля цифр може бути позначення Т або H: 40 мм (30Tx10), 42,5 мм (32Hx10,5). “Т” означає, що із внутрішньої сторони цього розміру розташований вороток або шток замість ключового отвору, а “H” – спеціальну гартовану сторону.
Детально про основні якісні характеристики та властивості дверних циліндрів ми розповідали в окремій статті тут. Обов’язково ознайомтесь з нею, щоб дізнатися про будову, типи секретів і форми ключа, про матеріали виготовлення, різновиди серцевин за способом відкривання та багато чого іншого.
Циліндри для різних типів дверей
При виборі серцевини стандарту EURODIN на заміну старій або для нових дверей чи замка можна не перейматись стосовно форми. Вона, як ми вже вияснили, уніфікована. В першу чергу що стосується габаритів вибір роблять на основі товщини дверного полотна. Тут головне правило звучить так: загальна довжина серцевини повинна бути на одному рівні з площинами обох боків дверей. Також потрібно враховувати наявність із зовнішньої сторони захисної броненакладки чи декоративної накладки. Це надзвичайно важливо, адже при занадто короткому циліндрі буде незручно відчиняти двері через глибоку впадину. Тоді як занадто довга личинка, яка буде виступати за край дверного полотна, буде легко піддаватись зламу.
Наведемо кілька порад при виборі циліндра в залежності від типів дверей:
- Для міжкімнатних дверей у квартирах, офісах та різних підсобних приміщень товщиною від 40 мм підійде серцевина з відповідним розміром від 40 мм. Звісно полотна бувають різні, тому рекомендуємо, щоб ззовні серцевина не випирала більш ніж на 3 мм. Що стосується захисних властивостей, то для даного типу дверей зазвичай вони по суті не важливі. Для таких полотен обирають циліндри, головна вимога до яких це надійна довготривала робота та відповідність до інтер'єру.
- Для вхідних дверей, окрім товщини дверного полотна, важливо врахувати розміри додаткової фурнітури у вигляді накладного або врізного протектора чи спеціального потовщення із зовнішньої сторони. Візьмемо такий приклад: товщина дверей становить 80 мм, потовщення ззовні 20 мм, броненакладки з внутрішньої та зовнішньої сторін по 10 мм. В такому випадку ділимо товщину 80 мм пополам (40 мм), додаємо 10 мм накладки і отримуємо 50 мм. Ззовні до цього додається потовщення 20 мм. Виходить 70 мм. У результаті нам потрібен різносторонній циліндр розміром “120 мм (50x70)”. Якщо з внутрішньої сторони потрібен вороток або шток, то тоді “120 мм (50x70T)”.
Як правильно заміряти серцевину дверей
Якщо Ви обираєте серцевину на заміну старій, то потрібно буде знати точний її розмір. Заміряти його можливо двома способами:
- Не дістаючи циліндр із дверей.
- Діставши циліндр.
У першому випадку Вам знадобиться лише лінійка та точний окомір. Приклавши лінійку з торця дверей вимірюємо горизонтальну відстань від початку до кінця циліндра. Цей спосіб видається легким, проте ми вкрай НЕ рекомендуємо робити такі заміри. Зрештою похибка може бути доволі суттєвою і куплена за цими габаритами серцевина може Вам не підійти.
Тому найкращим буде вийняти личинку самостійно. Це робиться доволі просто буквально за 2 кроки:
- Навпроти серцевини з торця дверей потрібно викруткою відкрутити кріпильний гвинт.
- Вставити ключ з внутрішньої сторони, провернути на 30° і потягнути личинку на себе, тим самим витягнувши її з отвору замка.
Після цього доволі просто виміряти точний розмір як показано на зображенні нижче.
Зауважимо, що у нас є більш детально описаний гайд в текстовому та відеоформаті як правильно самостійно вийняти та замінити серцевину. Радимо ознайомитись з цим матеріалом тут.
Як обрати дверну серцевину в каталозі інтернет-магазину “Світ замків”
Гнучка система фільтрів в тематичних розділах на сайті інтернет-магазину Svitzamkiv робить процес вибору серцевини за потрібними параметрами максимально швидким. Для цього потрібно перейти в розділ “Серцевини (личинки) врізного замка”. Далі в боковому меню зліва обрати бажаний бренд і модель серцевини. Обов’язково тисніть “Показати ще”, щоб розкрити повний список. Якщо Ви ще не визначились з цими параметрами, то можете пропустити ці пункти та зробити вибір цих пунктів в кінці:
Далі в такому ж ключі обирайте інші потрібні параметри: спосіб відкривання, розмір довжини циліндра, тип та кількість ключів і т.д.
Справа на головному екрані з’явиться товар, який може Вам підійти. Перейдіть в картку конкретної позиції, щоб дізнатись про особливості й характеристики конкретної моделі та обрати оптимальний захист Ваших дверей. Після вибору обов’язково звертайте увагу на розділ “Разом з цим товаром купують:". В ньому Ви знайдете важливі дверні аксесуари, які можуть Вам знадобитись.
І головне! Пам’ятайте, що в разі якщо у Вас виникли питання чи Ви сумніваєтесь у виборі – сміливо звертайтесь до наших менеджерів безпосередньо в чаті на сайті або телефоном. Вам допоможуть обрати серцевину з найкращими параметрами саме для конкретної ситуації.
- Коментарі